
Van vierplek naar ontmoetingsplek
Waar De Ark jarenlang vooral werd gebruikt voor kerkdiensten, opende het gebouw in 2023 opnieuw de deuren als Sociale Markt. Drie dagen per week kunnen buurtbewoners er terecht voor voedsel, kleding en verzorgingsproducten. Maar ook voor een taalcafé, financieel spreekuur, creatieve activiteiten of gewoon een kop koffie aan de leestafel.
Een bezoeker zei het treffend:
“Vroeger stond ik in de rij bij de Voedselbank. Dat vond ik zo vernederend. Hier kun je rustig zitten en winkelen. Dat voelt zó anders.”
Samen werken aan een open kerk
De Sociale Markt is tot stand gekomen door samenwerking tussen de Protestantse Diaconie Amsterdam, de Voedselbank Amsterdam, het Leefkringhuis Noord, het Leger des Heils en de Protestantse Kerk Amsterdam. Architect Pieter Graaff van OpenKaart ontwierp een tribunemeubel waarin winkels zijn geïntegreerd, zónder het karakter van de kerkzaal te verliezen. Daardoor blijft De Ark ook beschikbaar voor vieringen, uitvaarten en culturele evenementen.
Juryoordeel
De jury van de VKB-MercerMarsh Award prees De Ark als een voorbeeld van hoe een kerkgebouw, ook wanneer het niet langer als traditionele vierplek fungeert, toch een blijvend centrale rol in de wijk kan vervullen – duurzaam, gastvrij en toekomstgericht.
Voorbeeld van toekomstgericht kerkelijk handelen
De bekroning van De Ark onderstreept de waarde van kerkgebouwen als maatschappelijk ankerpunten in de stad. Dit project laat zien hoe samenwerking, diaconale visie en ruimtelijke vernieuwing hand in hand kunnen gaan.
👉 Lees meer over de Sociale Markt in De Ark: www.deark.amsterdam/